Süt Fiyatları

0
Süt Fiyatları
Süt Fiyatları

Süt fiyatları Türkiye’de serbest piyasa koşulları ile belirlenir. Arz-talep dengesi ve maliyet koşulları ile ortaya çıkan süt fiyatları her sene belirli dönemlerde açıklanır. 2015 yılı için süt fiyatları 1 Ocak- 31 Mart, 1 Nisan-30 Haziran, 1 Temmuz- 30 Eylül, 1 Ekim- 31 Aralık dönemleri için 1,15 TL olarak belirlenmiştir. Bu dönem aralarındaki süt fiyatları koşullara göre değişmektedir.

Ülkemizde süt üretimi diğer ülkelere göre kişi başına üretim açısından çok azdır. Örneğin, Türkiye ortalama yıllık kişi başına 24 LT süt üretmektedir. Bu oran İtalya için 63 LT, İngiltere için 100 LT ve Finlandiya için 139 LT olarak bilinmektedir.

Türkiye’de tüketimin az olması çiğ süt fiyatları üreticiden tüketiciye gelene kadar üç kat artmasından kaynaklanır. Bunun yanında süt ürünlerine karşı olan bilinçsizlik ve tüketim alışkanlıkları olarak gösterilebilir. Süt fiyatları üretici açısından da çok düşük olduğu için üretim de yeteri kadar yapılamamaktadır. Ayrıca süt üretimi için kullanılan yem fiyatlarının yüksek olması süt üreticisin maliyetlerini yükseltir.

Hal Haber sitemizin bu sayfasından süt fiyatları en güncel haliyle size sunulacaktır. Süt hakkında istediğiniz her bilgiyi buradan elde edebileceksiniz. Aynı zamanda süt fiyatları hakkından yayınlanan her haberi bu sitemizde bulabileceksiniz. İşte süt fiyatları;

 

Dönemler – 2016 Fiyat (TL/Litre)
1 Ocak – 30 Haziran 1,15

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here