Ceviz Fiyatları

0
Ceviz Fiyatları
Ceviz Fiyatları

Ceviz fiyatları en güncel haliyle hal haber sitesinde yayınlanmaktadır. İlgili ticaret borsalarından alınan bilgilerle fiyatlar size bu sayfadan ulaştırılacaktır. Ceviz fiyatları bilindiği gibi üretim ve tüketim oranına göre belirlenir. İhtiyaç duyulduğu anda ceviz fiyatları yükselir. Türkiye halen kendi iç pazarına yetiştiremeyecek kadar az ceviz ürettiği için ithal etmek zorunda kalır. Ticaret odaları borsasından gelen bu bilgiler ile ceviz fiyatlarının hangi oranlarda işlem gördüklerini öğrenip ürününüzü en doğru zamanda elinizden çıkarabilme imkânınız olacaktır.

Ceviz Fiyatları

Aşağıdaki listede [abase table=”hh_hal_prices” columns=”price_date” ORDER=”price_date DESC ” where=”AND product LIKE ‘%ceviz%'” limit=”1″ notitle=”1″] tarihli fiyatlar listelenmiştir.

[abase table=”hh_hal_prices” columns=” product,city,lowest_price,highest_price,unit” ORDER=”product ASC ” where=”AND product LIKE ‘%ceviz%’ AND  `price_date` =  ( SELECT  `price_date` FROM  `hh_hal_prices` WHERE  `product` LIKE  ‘%ceviz%’ ORDER BY `price_date` DESC LIMIT 0,1 )” notitle=”1″]

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre ceviz üretimiz önceki dönemlere göre sürekli artmaktadır. Cevizin ana vatanlarından biri olan Anadolu en fazla ceviz üreten ülkelerden üçüncü ya da dördüncü sıralarda yerini almaktadır. Çin yıllık yaklaşık 1,7 milyon ton ceviz üretiminin yaklaşık yarısını kendi başına yapmaktadır. Bu yüzden ceviz fiyatlarını Çin tek başına belirleyebilmektedir. 2013 yılı itibari ile ülkemizde üretilen 218 bin ton ceviz ülkemize yetmemektedir. Bu yüzden Türkiye ceviz ithal etmektedir. Fiyatlar bu yüzden dalgalı olabilmektedir.

Ceviz fiyatlarının önceden değişmesini anlayabilmek için sizin için sürekli ceviz haberlerini bu sitemizde paylaşacağız. Gelişmeleri yakından takip ederseniz ceviz fiyatları hakkında daha geniş bilgileriniz olabilir.

Ceviz fiyatları bu sayfada ilgili ticaret odalarının bilgilerinden elde edildiği için bu ceviz fiyatları ile tüccarların uyguladığı ceviz fiyatları değişebilmektedir. Fakat burada yayınlanan ceviz fiyatları size en uygun fiyatları gösterecektir.

Ceviz hakkında Kısa Bilgi

Cevizin orijini, Hazar Denizi kıyısında 35-40 kuzey enlem derecelerinde bulunan Ghillan bölgesindedir. G.Kafkasya ve Anadolu bu türün ana vatan bölgeleri arasında sayılabilir. Bu tür, Karpat dağlarından Mançurya ve Kore’ye kadar dağılmıştır. Kültürü yapılan ceviz çeşitlerinin hemen tamamına yakını bu türe girmektedir. Ceviz, Karpat Dağları’ndan Türkiye, İran, Irak, Afganistan, Güney Rusya, Hindistan, Mançurya ve Kore’ye kadar uzanan geniş bir bölgenin tabii nebatıdır. Buralardan Avrupa, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve diğer ülkelere dağılmıştır. Anadolu’da yaşayan insanların en az 3000 senedir bu nebatı tanıdıkları ve yararlandıkları bilinmektedir. Bugün İsviçre Alplerinin 1000-1200 m yüksekliklerinde, ülkemizde ise Munzur dağlarında 1730 m yükseklikte cevizin yetiştiği görülmüştür. Romalılar cevize Jovis Glans demişlerdir ki bu Jüpiterin Kral Meyvesi mananına gelir. Buradan cevizin cins ismi Juglans çıkmıştır.

Anadolu, cevizin ana vatanı bölgesinde bulunmakta ve hemen her bölgesinde kültürü yapılmaktadır. Binlerce sene süren seleksiyon çalışmalarıyla, küçük meyveli kalın kabuklu tiplerin yerine ince kabuklu, iri meyveli, fark ekolojik şartlara uyabilen tipler geliştirilmiştir.

Ceviz yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here